Na minútku do múzea - Odznak Uhorský karpatský spolok

V roku 2023 uplynie 150 rokov od založenia Uhorského karpatského spolku (1873), ktorý bol zakladajúcou inštitúciou spolkového múzea (Karpatské múzeum 1876), dnes známeho ako Podtatranské múzeum v Poprade. Vo fonde numizmatiky sa nachádzajú 4 odznaky Uhorského karpatského spolku, ktoré sa podarilo Podtatranskému múzeu v Poprade zakúpiť v roku 2018.

Po príchode Košicko-bohumínskej železnice do Popradu v roku 1871 sa z malého mestečka Poprad začalo pomaly budovať regionálne centrum, ktoré sa malo stať bránou do Vysokých Tatier a základným bodom pre turistický ruch v regióne. To sa nakoniec aj podarilo, ale začiatky rozhodne neboli jednoduché. Až dva roky po príchode železnice bol konečne založený Uhorský karpatský spolok, ktorý si budovanie turistickej infraštruktúry a rozvoj turistiky vôbec, zobral pod patronát. V roku 1876 bolo nakoniec založené spolkové múzeum, ktoré dnes Popradčania poznajú ako Podtatranské múzeum v Poprade.
V roku 2023 uplynie 150 rokov od založenia Uhorského karpatského spolku a pri tejto príležitosti si v rubrike Na minútku do múzea predstavíme 4 odznaky Uhorského karpatského spolku, ktoré máme vo fonde numizmatiky k dispozícii od roku 2018. Všetky štyri odznaky môžu návštevníci vidieť v stálej expozícii Podtatranského múzea v Poprade s názvom Poprad a okolie v zrkadle vekov.

1. Veľký odznak Uhorského karpatského spolku s reliéfnym vyobrazením 1873.
    Odznak evidujeme pod evidenčným číslom: N 020496 a prírastkovým číslom: 2018/0005.
    Na averze sa nachádza reliéfne vyobrazenie plesnivca v striebornej farbe na modrom pozadí. Obvod averzu tvorí štylizovaná stuha zlatej farby zakončená prečnievajúcimi koncami v dolnej časti odznaku. Na stuhe sa nachádza nápis KARPATHEN VEREIN GEGR. 1873. Na zadnej strane odznaku je pôvodná spinka. Odznak je bez sekundárneho zásahu.
    Rozmery: 40x27 mm.

2. Veľký odznak Uhorského karpatského spolku 1873.
    Odznak evidujeme pod evidenčným číslom: N 020497 a prírastkovým číslom: 2018/0006.
    Na averze sa nachádza maľované vyobrazenie plesnivca v bielej farbe na modrom pozadí. Obvod averzu tvorí štylizovaná stuha zlatej farby zakončená prečnievajúcimi koncami v dolnej časti odznaku. Na stuhe sa nachádza nápis KARPATHEN VEREIN GEGR. 1873. Na zadnej strane odznaku je spinka, ktorá bola neskôr k odznaku prirobená sekundárne.
    Rozmery: 37x21 mm.

3. Malý odznak Uhorského Karpatského spolku s reliéfnym vyobrazením 1873.
    Odznak evidujeme pod evidenčným číslom: N 020498 a prírastkovým číslom: 2018/0007.
    Na averze sa nachádza reliéfne vyobrazenie plesnivca v striebornej farbe na modrom pozadí. Obvod averzu tvorí štylizovaná stuha zlatej farby zakončená prečnievajúcimi koncami v dolnej časti odznaku. Na stuhe sa nachádza nápis KARPATHEN VEREIN GEGR. 1873. Na zadnej strane odznaku je pôvodná ihla na uchytenie. Odznak je bez sekundárneho zásahu.
    Rozmery: 20x15 mm.

4. Malý odznak Uhorského karpatského spolku s reliéfnym vyobrazením 1873.
    Odznak evidujeme pod evidenčným číslom: N 020499 a prírastkovým číslom: 2018/0008.
    Na averze sa nachádza reliéfne vyobrazenie plesnivca v striebornej farbe na modrom pozadí. Obvod averzu tvorí štylizovaná stuha zlatej farby zakončená prečnievajúcimi koncami v dolnej časti odznaku. Na stuhe sa nachádza nápis KARPATHEN VEREIN GEGR. 1873. Na zadnej strane odznaku je pôvodná zapichovacia ihla, ktorá značne prečnieva obvod odznaku na dolnej strane. Odznak je bez sekundárneho zásahu.
    Rozmery: 19x15 mm, dĺžka zapichovacej ihly: 35 mm.