• Meštianske bývanie
  • Meštianske bývanie
  • Meštianske bývanie
  • Meštianske bývanie

Meštianske bývanie

Budova Podtatranského múzea v Poprade – pobočka Spišská Sobota, stojí na pôvodných gotických parcelách námestia v mestskej pamiatkovej rezervácii Spišská Sobota. Meštiansky dom je národnou kultúrnou pamiatkou a poslednými pôvodnými majiteľmi bola nemecká rodina Wernerová. Predkovia tejto remeselníckej rodiny sa v minulosti venovali farbeniu koží, ktoré sa následne používali na šitie odevov, obuvi, výrobu úžitkových výrobkov a rôznych doplnkov.

Meštianska rodina obývala prízemie domu s oknami obytných miestností orientovanými do ulice. Stropy miestností sú tvorené klenbami so štukovou výzdobou. Na poschodí sa nachádzajú menšie miestnosti, ktoré pôvodne slúžili ako skladové priestory – komory, na uloženie zásob potravín, pracovného materiálu a výrobkov remeselníka.

Dom prešiel niekoľkými prestavbami a úpravami. Posledná najrozsiahlejšia obnova bola ukončená v roku 1978.

Expozícia Meštianskeho bývania prezentuje na prízemí pracovňu mešťana, zariadenú nábytkom zo začiatku 20. storočia a ďalšími dobovými predmetmi, na poschodí pokračuje prehliadka v dvoch menších miestnostiach, v ktorých návštevník nájde odevné a bytové doplnky a spálňu meštianskej rodiny.